به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مراقبت از پوست پروبیوتیک چیست؟

“پروبیوتیک ها” – ممکن است قبلاً در تبلیغات ماست تلویزیونی این اصطلاح را شنیده باشید، اما در مورد مراقبت از پوست، این واقعاً به چه معناست؟ در این مقاله، نقش پروبیوتیک ها را در ارتقای سلامت پوست و آنچه در هنگام استفاده از آنها باید انتظار داشت را بررسی خواهیم کرد.

 

پروبیوتیک ها چیست و چرا برای پوست مهم هستند؟

از نظر علمی، پروبیوتیک ها به عنوان باکتری های زنده و غیر بیماری زا تعریف می شوند که فواید متعددی برای بدن انسان دارند. اگرچه بیشتر در صنایع غذایی به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت روده شناخته می شود، پروبیوتیک ها برای پوست در حال حاضر به عنوان یک روند جدید در حال ظهور و در عین حال جذاب تلقی می شوند.

پوست ما یک مکان شلوغ است که دارای مجموعه ای از میکروب ها است که همیشه در حال تغییر است. هر فردی ترکیب متنوع و متمایز خود را از این موجودات دارد که در مجموع “میکروبیوم پوست” را تشکیل می دهند. بر اساس برآوردها، محققان بر این باورند که تریلیون ها از این موجودات میکروسکوپی روی سطح پوست ما زندگی می کنند. در واقع، تعداد باکتری ها بدن ما بیشتر از سلول های انسانی خودمان است! با این حال، اجازه ندهید این شما را بترساند – آنها در واقع نقش حیاتی ایفا می کنند و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می کنند که از بدن ما در برابر آسیب و سمیت خارجی محافظت می کند.

 

 

فواید پروبیوتیک ها چیست؟

متأسفانه، میکروبیوم پوست می تواند به دلیل وجود باکتری های بد یا عدم حضور باکتری های خوب به خطر بیفتد. عوامل خاصی مانند آسیب خورشید، آلاینده‌ها و محصولات مراقبت از پوست تحریک‌کننده به‌ویژه مورد توجه قرار گرفته‌اند که به رشد باکتری‌های مضر منجر می‌شوند. شواهد نشان می‌دهد که یک میکروبیوم نامتعادل یا به خطر افتاده می‌تواند تأثیری قوی بر ایجاد برخی از رایج‌ترین مشکلات پوستی در جهان داشته باشد: آکنه، اگزما و روزاسه برای نام بردن از چند مورد. به این ترتیب، باید روش‌هایی برای بازگرداندن تعادل بهینه میکروب‌ها و تقویت رشد باکتری‌های خوب روی پوست به کار گرفته شود.

اینجاست که پروبیوتیک ها می توانند وارد عمل شوند.

طبق مطالعات بالینی، افزودن باکتری های خوب روی پوست می تواند به تثبیت میکروبیوم کمک کند. این در نهایت می تواند به تعدادی از اثرات مفید منجر شود:

 • تقویت سد پوستی: 
  • میکروبیوم پوست، همراه با لایه شاخی و گوشته اسیدی، سد پوست را تشکیل می دهند. هنگامی که مقدار کافی از باکتری مناسب در میکروبیوم وجود داشته باشد، سد پوستی تقویت شده و قادر است با موفقیت از بدن در برابر متجاوزان محیطی دفاع کند.
 • بازیابی تعادل pH: 
  • پوست سالم دارای pH کمی اسیدی بین 4.2-5.6 است که به جلوگیری از کلونیزاسیون باکتری های بیماری زا و حفظ یک محیط غنی از رطوبت کمک می کند. با افزایش سن، pH پوست ما افزایش می یابد که خطر حمله پاتوژن و عفونت را افزایش می دهد. خوشبختانه، پروبیوتیک‌هایی مانند لاکتوباسیلوس تولید اسید لاکتیک را افزایش می‌دهند که به بازگشت pH پوست به سطوح سالم کمک می‌کند.
 • علائم کند پیری: 
  • رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که می توانند با آسیب رساندن به DNA، لیپیدها و پروتئین هایی مانند کلاژن، علائم پیری را تسریع کنند. خوشبختانه، پروبیوتیک هایی مانند باسیلوس کواگولانز برای تولید ترکیباتی با خاصیت مهار رادیکال های آزاد نشان داده شده است. در نتیجه، حضور رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و به طور بالقوه پیری پوست را کند می کند.
 • علائم خشکی را بهبود می بخشم و آکنه را کاهش می دهم:
  • نشان داده شده است که استفاده از بیفیدوباکتریوم و استرپتوکوکوس ترموفیلوس باعث افزایش تولید سرامیدها (لیپیدها/چربی ها) در پوست می شود. سرامیدها رطوبت را در پوست به دام می اندازند که به کنترل خشکی و اگزما کمک می کند. علاوه بر این، یک سرامید خاص، فیتوسفنگوزین، فعالیت ضد میکروبی مستقیمی را در برابر P. acnes (باکتری که به طور گسترده برای نقش آن در آکنه شناخته شده است) نشان می دهد.

 

در مراقبت از پوست پروبیوتیک چیست؟

با در نظر گرفتن این مزایا، فکر می‌کنم اکنون آماده هستید که مراقبت از پوست پروبیوتیک را انجام دهید؟ با این حال احتمالاً باید این را بدانم که این محصولات “پروبیوتیک” ممکن است اصلاً حاوی پروبیوتیک نباشند.

 

سردرگم شدید؟ بگذار توضیح بدهم…

 

اول از همه، ذکر این نکته ضروری است که اکثر محصولات مراقبت از پوست حاوی مواد نگهدارنده ای هستند که رشد میکروبی را مهار می کنند. بنابراین، وقتی میکروب‌های زنده اضافه می‌شوند، معمولاً خیلی سریع می‌میرند. البته افزودن مواد نگهدارنده چیز خوبی است. از این گذشته، هیچ کس نمی خواهد کپک یا قارچ سمی در مراقبت از پوست او رشد کند. اما، در حالی که نگهدارنده ها به از بین بردن میکروب های مضر کمک می کنند، به از بین بردن باکتری های مفید نیز کمک می کنند. جای تعجب نیست که این ما را به سوال بعدی مان سوق می دهد: اگر نمی توان میکروب های زنده را به مراقبت از پوست اضافه کرد، پس دقیقاً داخل این محصولات چیست؟

 

هنگامی که لیست مواد تشکیل دهنده فرمول های مراقبت از پوست پروبیوتیک را اسکن می کنید، مشاهده موادی مانند “تخمیر لاکتوباسیلوس ” و ”  استرپتوکوک ترموفیلوس ” غیر معمول نیست . همانطور که ممکن است فرض کرده باشید، قسمت های مورب نشان دهنده نوع سویه باکتریایی مورد استفاده است. اگر چه زمانی که کلمه “تخمیر” جایگزین آن می شود، در واقع به ترکیباتی اشاره دارد که توسط باکتری ها هنگام تخمیر یک بستر خاص تولید می شود. به این ترتیب، هنگامی که یک محصول تخمیر باکتریایی را به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده آن فهرست می کند، در واقع حاوی هیچ باکتری زنده ای نیست، بلکه فقط محتویات تولید شده توسط ارگانیسم را شامل می شود!

 

در یک یادداشت مشابه، موادی مانند “بیفیدا تخمیر لیزات” نیز معمولا در مراقبت از پوست پروبیوتیک یافت می شود. در میکروبیولوژی، ارگانیسم‌ها می‌توانند تحت «لیزینگ» قرار بگیرند (فرآیندی که در آن غشای باکتری شکسته می‌شود تا محتویات درون سلول آزاد شود). در این حالت، میکروب مورد نظر از بین می رود و اجزای آزاد شده از آن به عنوان «لیز» شناخته می شوند. با این حال، در حالی که از باکتری مشتق شده است، مانند یک پروبیوتیک زنده نیست. بنابراین، این بدان معنی است که محصولاتی که در حال حاضر به عنوان “پروبیوتیک” برچسب گذاری شده اند، در واقع با تعریف علمی پذیرفته شده واقعی مطابقت ندارند.

 

 

مراقبت از پوست پروبیوتیک در واقع چه کاری انجام می دهد؟

 اکنون احتمالاً از خود می‌پرسید که آیا این اجزای باکتریایی مرده می‌توانند همان اثرات امیدوارکننده‌ای را ایجاد کنند که همتایان زنده‌شان انجام می‌دهند. به طور خلاصه، پاسخ هم بله و هم خیر است.

 

هنگام مقایسه اثرات یک سویه پروبیوتیک زنده ( Lactobacillus reuteri DSM 17938 ) و لیزهای آن بر روی پوست انسان، یک مطالعه نشان داد که هر دو اثر ضد التهابی دارند. اما، این تنها پروبیوتیک زنده بود که توانست رشد میکروب های بیماری زا را مهار کند و در نتیجه باعث کشت مجدد باکتری های خوب روی پوست شود.

 

با این حال، لیزات خاصی (به عنوان مثال بیفیدوباکتریوم لانگوم lysate) پیشنهاد شده است که به طور قابل توجهی حساسیت پوست را با افزایش مقاومت پوست در برابر محرک های فیزیکی (گرما، سرما، باد) و شیمیایی کاهش می دهد. علاوه بر این، لیزات مشابه برای کاهش زبری پوست صورت با کاهش سطح اوره و القای رطوبت نشان داده شد. بنابراین، علی‌رغم اینکه نمی‌توان میکروبیوم پوست را مانند پروبیوتیک‌ها متعادل کرد، لیزات‌ها همچنان خواص تسکین‌دهنده، تغذیه‌کننده و آبرسانی به پوست دارند که می‌تواند به کاهش علائم خشکی و التهاب کمک کند. 

 

غذای آماده:

محصولات پروبیوتیک حاوی پروبیوتیک نیستند. اما آنها حاوی بسیاری از اجزای مشتق از پروبیوتیک هستند که می توانند بهبود پوست را تسهیل کنند. استفاده از این محصولات احتمالاً تمام مشکلات پوستی شما را به طور کامل حل نمی کند، اما اضافه کردن یک یا دو مورد به روال زیبایی خود ضرری ندارد.

 

به یاد داشته باشید، صرف نظر از اینکه پوست شما چقدر آسیب دیده است، احتمالاً برخی از باکتری های خوب به طور فعال وجود دارند. بنابراین ایده خوبی است که میکروب های ساکن خود را تا حد امکان سالم نگه دارید و از پاک کننده های تحریک کننده دور شوید و آنها را با جایگزین های ملایم یا غیر صابونی جایگزین کنید.

 

در صورت تداوم یا بروز علائم نگران کننده، به شدت به شما توصیه می کنیم که برای بررسی دقیق تر با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

منابع:

دکتر مهسا رشیدی

متخصص پوست مو زیبایی لیزر

دارای بورد تخصصی درماتولوژی

دکتر رشیدی متخصص پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *