به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
استرس پوست

5 نشانه استرس روی پوست شما

 آرامش درونی می تواند زیبایی بیرونی ایجاد کند. بنابراین، چه اتفاقی بر پوست شما می افتد وقتی استرس های زندگی ذهن شما را تیره و تار می کند؟

از رفلاکس معده گرفته تا عرق کردن کف دست‌ها و مشکلات خواب – اثرات استرس بر روی کل بدن است. علائم استرس بدون درمان می توانند از زیر پوست بالا بیاید و خود را روی سطح آن نشان دهند. 

اما چگونه؟

آکنه

وقتی مشکلات پیش می آید، بدن ما واکنش نشان می دهد. اگر بدن در شرایط استرس زا قرار گیرد، احتمال بیشتری دارد که تولید کورتیزول را بیش از حد افزایش دهد و باعث می شود بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس بیش از حد هورمونی به نام هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) تولید کند. 

تصور می‌شود افزایش سطح CRH غدد چربی موجود در اطراف فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند تا چربی‌های بیش از حد آزاد کنند و به نوبه خود باعث مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌ها می‌شود.

کیسه های(فستونینگ) زیر چشم

اگرچه کیسه‌های زیر چشم نشانه‌ای رایج از پیری یا کم‌آبی است، اما به دلیل استرس کنترل نشده، کیسه‌های زیر چشم نیز می‌توانند شروع به تشکیل شوند. این ویژگی ها معمولاً به دلیل ضعیف شدن ماهیچه های چشم در طول زمان و کاهش خاصیت ارتجاعی در پوست اطراف آنها ایجاد می شوند. مطالعات نشان داده اند که استرس ناشی از کمبود خواب عامل احتمالی تشکیل کیسه های چشم(تیرگی و پف آلودگی) است.

پوست خشک

به عنوان لایه بیرونی پوست، لایه شاخی به عنوان یک سد محافظ برای بدن شما عمل می کند، از شما در برابر باکتری ها و بیماری ها محافظت می کند و همچنین حاوی پروتئین های مهمی است که سلول های پوست شما را سالم و هیدراته نگه می دارد. وقتی استرس کنترل نشود، آن سد محافظ می تواند ترک بخورد و توانایی پوست شما برای حفظ آب را ضعیف کرده و باعث خشکی و خارش آن شود. 

التهاب

هنگامی که بدن شما استرس را تجربه می کند، با یک سری واکنش های جنگ یا گریز پاسخ می دهد تا از شما محافظت کند. وقتی این استرس از بین رفت، بدن شما به حالت اولیه باز می گردد و به حالت هموستاز باز می گردد. 

با این حال، اگر برای مدت طولانی کنترل نشود، بدن شما ممکن است گیج شود، با این باور که تهدید همیشه وجود دارد و منجر به حالتی به نام آلوستاز می شود. در حالت آلوستاتیک، واکنش‌های ناشی از استرس ادامه می‌یابد و سایر عملکردهای بدن را دشوارتر می‌کند تا به درستی تنظیم شوند، که منجر به مشکلات التهابی مانند روزاسه، پسوریازیس، اگزما، درماتیت و غیره می‌شود.

خطوط ریز و چین و چروک

شادی، غم، اضطراب و موارد دیگر همه می توانند از قلب شما به پوست شما راه پیدا کنند. افزایش سطح استرس می تواند پروتئین های موجود در پوست شما را تغییر دهد، خاصیت ارتجاعی آن را کاهش داده و آن را بیشتر مستعد چین و چروک می کند. نشانه‌های مکرر احساسات قوی، مانند ابروهای مرتب، می‌تواند خود را به یک ویژگی دائمی در صورت شما تبدیل کند. 

با اثرات استرس مبارزه کنید

روش هایی که ما استرس را نشان می دهیم ممکن است متفاوت باشد، اما همه ما در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنیم. استرس می تواند اجتناب ناپذیر باشد، و در حالی که اجتناب می تواند کلیدی باشد، یادگیری نحوه مدیریت آن حتی ضروری تر است. راه های بی شماری برای کاهش استرس وجود دارد، از تمرینات تنفسی و تکنیک های مدیتیشن گرفته تا پیاده روی آرام در طبیعت.

و هنگامی که اثرات استرس روی پوست شما شروع می شود،بهتر است سریعا به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا با کمک روش های مختلف بتواند اثرات استرس را روی پوست شما کاهش دهد.

منبع:

دکتر مهسا رشیدی

متخصص پوست مو زیبایی لیزر

دارای بورد تخصصی درماتولوژی

دکتر رشیدی متخصص پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *